Maskeleme bantları genel olarak, temizlik amacıyla kullanılmaktadır. Boya badana işlemleri esnasında, araç kaporta işlemleri gibi alanlarda kirlenmesini istemediğiniz yüzeyler ilk kullanım alanlarındandır. Maskeleme bantları kolay ve iz bırakmadan sökülebilmektedir. Mimarlık ve tasarım ofisleri tarafından da kullanılmaktadır. Maskeleme bantları, müşteri talepleri doğrultusunda istenilen genişlik ve uzunlukta hazırlanmaktadır.
Maskeleme bandı boya ve badana gibi işlerde, boyanması ya da kirlenmesi istenmeyen yüzeylere yapıştırılır, maskeleme yapılmasını sağlar.

Elastik yapıları sayesinde kolay biçimde istenilen şekli alabilen maskeleme bantları, gerektiğinde yapıştırıldıkları yüzeylerden iz bırakmadan ve kolay şekilde sökülebilen bantlardır. Genellikle boya kurutma fırın sıcaklığına dayanıklı olacak biçimde imal edilen maskeleme bantları, boya ve badana işlerinin dışında, otomotiv sektörü, gıda sektörü, medikal ve tekstil sektörü gibi alanlarda kullanılan, maskeleyici ve koruyucu olarak görev yapan bir malzemedir. Isıya dayanıklı maskeleme bantları bu sektörlerin çoğunda kullanılan malzemelerdir ama maskeleme bantlarının soğuğa dayanıklı olacak biçimde üretilen çeşitleri de bulunmaktadır.

There are currently no comments.