Yaşam alanınızdaki böcek sorunlarından geri dönmemek üzere kurtulmak için evinizi bir defalığına ilaçlamanız yeterli olmaz çünkü bu ilaçlama işlemi ancak periyodik olarak tekrarlandığında beklediğiniz şekilde böceklerden kalıcı olarak kurtulmanız mümkündür. Çoğu zaman ev ilaçlama için uzman firmalardan birinden hizmet alınmasıyla böceklerin tamamen öldürüleceği ve yaşam alanında da bir daha asla tek bir böcek dahi görülmeyeceği zannedilir. Oysa zannedildiği kadar basit bir problem olmayan böceklerin milyonlarca yıldır hayatın parçası olan, kelimenin gerçek anlamıyla hayatta kalma ve adaptasyon uzmanı canlılar olduğunu unutmamak gerekir. Bunun için daire ilaçlama için yetkili ve gerçek anlamda profesyonel çalışan bir firmayı bile tercih etseniz, firma sadece belli bir zaman aralığında etki edecek düzeyde çözüm sunabilir.
Bakanlık onaylı kimyasallar kullanan ve çalışanlarının gerekli eğitimlerden geçmesini sağlayarak, sertifikalı hizmetler sunan ilaçlama firmaları bile yaşam alanlarında görülen böcek problemlerine tek uygulamayla geri dönmemek üzere çözüm sunamayabilir. Üstelik ev ilaçlama fiyatları en yüksek olan firmadan da, piyasanın en uygun fiyatlarıyla hizmet veren şirketten de hizmet alsanız bu durum değişmez. Zira burada sorun hizmet alınan firmaya ne kadar ödediğiniz yahut firmanın ilaçlama konusundaki uzmanlığı değil, sorunun asıl kaynağı olan böceklerdir. Kimyasal uygulamalar mücadele için yegâne yöntem olmasına karşın ilaç kullanımının böcekleri her zaman, kesin bir biçimde yok edeceğine dair inanç yanlıştır. Zira böcekler dünya üzerindeki canlığın büyük bölümünü oluşturan ve memelilerin yaşaması imkânsız olan ortamlarda bile hayatta kalabilen, neslini sürdürebilen canlılardır.
Sorunun kendisinin hayatta kalma konusunda dünya üzerindeki en inatçı canlılardan biri olması, böceklerle mücadelede etkin kimyasal yöntemler kullanılsa dahi hiçbir zaman garanti sonuç olmamasına neden olur. Uygulanan kimyasallar böceklerin hızla adaptasyonu veya çevresel şartlardaki değişim sebebiyle etkisiz kalabilir veya düşük düzeyde etki gösterebilir. Bunlara ilave olarak çoğu böceğin yumurtasının, fiziksel ve kimyasal etkilere kendisinden çok ama çok daha dayanıklı olması ilaçlamalarla yetişkinler yok edilse bile sorunun devamlılığını sağlar. Zira yetişkinler öldükten sonra yumurtalardan çıkan yavrular haftalar içinde evde tekrar böcek sorunu görülmesine neden olur.

There are currently no comments.