Turizm taşımalarının çoğunluğu, seyahat acenteleri tarafından oluşturulan bir proğram dahilinde gerçekleştirilmektedir. Özellikle Turist taşımacılığı ve grup taşımalarında, grubun seyahat acentesi tarafından oluşturulması zorunluluğu yoktur. 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve ilgili yönetmeliklerine göre grubu tüzel kişiliğe haiz her kişi ve kurum oluşturabilir.
Oluşturulan grubun taşıma faaliyeti dışında seyahatinin seyahat acenteleri  kanununa ve mevzuatına uygun olup olmadığı konusu grubu oluşturanın sorumluluğundadır.
Taşımacının sorumluluğu taşıyacağı grubu oluşturan kişi, kurum ve ticari işletme ile sözleşme yapması ve sözleşmeye uygun taşımayı gerçekleştirmesidir.
Karayolu yolcu taşımacılığı mevzuatına göre, grup taşımacılığında temel kriter taşıma sözleşmesi, isim listesi ve taşıma sözleşmesine uygun fatura düzenlenmesi en önemli zorunluluktur.
Sözleşmede taşımanın tarihi, çıkış yeri, varış yeri, güzergahı kişi sayısı ve taşımanın ücretinin belirtilmesi zorunluluktur. Tüm bu belgelerin taşıma süresince araçta bulundurulması gerekmektedir.

Tüm turizm endüstrisi içinde bakıldığında otel yatırımlarından sonra ikinci yatırımcı grup turizm, taşımacıları dır.   Karayolu yolcu taşımacılığı sektörü olarak Turizm hizmetine en son model araçlar ile hizmet ediyoruz. Bu araçlar, minibüs, midibüs ve otobüs sınıfındadır. Konfor ve verdiğimiz hizmet açısından ülkemizde turizm taşımacılığı, Avrupa standartlarının üzerindedir.

Bu sektör Osmanlı döneminden bireysel hür teşebbüs olarak başlayarak, 1940 lı yıllardan itibaren şirketleşerek faaliyetini sürdürmüş ve 1980 li yıllardan sonra ülkemizde turizmin gelişmesine bağlı olarak sektör oluşmaya başlamıştır. İhtiyaca ve talebe bağlı olarak sürekli gelişme göstermiştir.  Türkiye’de turizm taşımacılığı faaliyeti 2003 Yılından çıkarılan 4925 Sayılı Taşıma Kanunu kapsamına alınmış ve yolcu taşımacılığı faaliyetleri grup ve tarifesiz yolcu taşımacılığı adı altında değerlendirilerek Yetki belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir.

There are currently no comments.